Bilans Zdrowia TVP3 Katowice 27.10.2020
https://katowice.tvp.pl/50467030/bilans-zdrowia-27102020
Rozmowa z dietetyk mgr Joanną Weiner o zdrowej diecie w programie Bilans Zdrowia TVP3 Katowice 27.10.2020
-Zdrowa dieta przede wszystkim jest to dieta zbilansowana pod kątem makroskładników, węglowodanów, tłuszczów i białek, też pod kątem witamin, minerałów.
Na pewno podkreśliłabym kwestię tego, że zdrowa dieta jest to taka dieta, która jest dopasowana do naszych potrzeb, do naszego indywidualnego zapotrzebowania, na białka, węglowodany, tłuszcze, na poszczególne witaminy.
W tym indywidualnym sposobie odżywiania jest ważne, żebyśmy wzięli pod uwagę to, w jaki sposób żyjemy, czy wykonujemy pracę fizyczną, czy pracę umysłową. Na pewno bardzo ważna jest kwestia naszego zdrowia, czy jesteśmy aktualnie obciążeni jakimiś jednostkami chorobowymi, chorobami przewlekłymi, czy mamy alergie jakieś, czy nietolerancje. No i na pewno jest ważny tryb dnia jaki prowadzimy.
Jeśli chodzi o efekt spożywanych przez nas produktów, one przede wszystkim mogą podtrzymywać dobry stan zdrowia albo powodować choroby, zwłaszcza cywilizacyjne.
Dużym problemem jeśli chodzi o naszą populację jest na pewno otyłość, która jest już uznawana jako choroba, więc może nasz stan zdrowia może mocno obciążyć. Skomplikowanym stanem zdrowotnym do, którego prowadzi nieprawidłowy tryb żywienia jest cukrzyca. Niektóre nowotwory, też mogą być bezpośrednią powodowane naszym nieprawidłowym stylem życia. Na pewno trzeba zdawać sobie w zasadzie każdego dnia sprawę, że sposób w jaki się żywimy będzie miał efekt i odzwierciedlenie w tym jak się czujemy i jaki będzie nasz stan zdrowia, w dłuższej perspektywie czasowej.
Pory będą miały znaczenie. Na pewno mogę uspokoić, że jedzenie z zegarkiem w ręku, o identycznych godzinach, każdego dnia, jest pomocne, natomiast nie jest konieczne do tego, aby utrzymać stan zdrowia w dobrej kondycji.
Dobrze byłoby się skupić na tym żeby codziennie była wypracowana w naszym stylu życia, pora śniadania, obiadu, kolacji. Pozostałe posiłki możemy traktować jak przekąski.
Najprostszym płynem do tego, żeby nawodnić organizm jest czysta woda. Oczywiście w sezonie jesienno-zimowym, kiedy panują niższe temperatury możemy sięgać po herbatę i kawę. Dobrze by było mimo wszystko pamiętać o tym, żeby woda była podstawą tych naszych płynów, które wypijamy w ciągu dnia. Jeśli chodzi o rekomendacje dla zdrowej populacji jest to w okolicach 1,5litra do 2litrów na osobę dorosłą.
Warzywa i owoce będą miały bardzo duży wpływ na to, w jaki sposób funkcjonuje nasz układ odpornościowy. W sezonie jesienno-zimowym warto zwrócić uwagę na to, że w momencie kiedy mamy ograniczony asortyment świeżych warzyw i owoców, warto pamiętać o kiszonkach, o roślinach mrożonych, korzeniowych, które poddajemy obróbce termicznej. Właściwie z każdej tej metody obróbki, możemy uzyskać inny stopień wchłaniania różnych składników odżywczych, co może dać taki efekt, że przy ograniczonym asortymencie roślin świeżych, może okazać się, że różnymi metodami obróbki i różnymi metodami utrwalania żywności, jesteśmy w stanie uzyskać dla tego swojego organizmu troszkę więcej tych witamin i minerałów.
Jeżeli mamy do czynienia z niedoborami, jak najbardziej powinniśmy je uzupełniać. Dużo się mówi o kwestii witaminy D3, jednak faktycznie jest tak, że w normach żywienia czy to dla dzieci czy to dla dorosłych, witamina D3 nawet w formie suplementacji jest zalecana.
Natomiast dla mnie pocieszającą kwestią jest to, że niejednokrotnie udało nam się z pacjentami, udowodnić to, że kwestia prawidłowo zbilansowanej diety, jest w stanie wyrównać niedobory, czy to witaminy D3, żelaza, czy magnezu.
Konsultacje dietetyczne:
http://dietetyk-weiner.pl/index.php/produkt/wizyta-pierwsza-dla-1-osoby/