Bilans Zdrowia TVP3 Katowice – dieta w chorobach tarczycy

Bilans Zdrowia TVP3 Katowice 22.05.2023

Bilans Zdrowia (tvp.pl)

Rozmowa z dietetyk mgr Joanną Weiner -Żukowską o dietoterapii w chorobach tarczycy w programie Bilans Zdrowia TVP3 Katowice 22.0502.2023r.

Jak choroby tarczycy wpływają na nasz organizm i naszą sylwetkę?

Choroby tarczycy mogą znacząco wpływać na nasz organizm i sylwetkę, a to ze względu na to że zakres wpływu hormonów tarczycy na organizm jest bardzo szeroki – biorą udział w pracy praktycznie każdego układu i narządu organizmu.

Najczęściej występujące choroby tarczycy możemy podzielić na te związane z niedoczynnością i nadczynnością tego narządu.

W przypadku hipotyreozy, czyli niedoczynności tarczycy, kiedy  produkcja hormonów tarczycy jest niewystarczająca możemy mieć do czynienia ze zwolnieniem tempa metabolizmu, co może wiązać się ze ze wzrostem masy ciała, zmęczeniem, obrzękami, suchą skórą i włosami, a także obniżonym nastrojem.

Natomiast hipertyreoza, czyli nadczynność tarczycy związana z nadmierną produkcja hormonów prowadzi do przyspieszenia metabolizmu. Może to skutkować utratą wagi, niezależnie od apetytu, nadmiernym poceniem się, nerwowością i niestabilnością emocjonalną. Nadmiar hormonów tarczycy może również powodować problemy z pracą serca, drażliwość, niepokój oraz zaburzenia snu.

Czy często sugeruje pani swoim pacjentom badania tarczycy?

Tak, wynika to z tego, jak szeroki wpływ na metabolizm mają hormony tarczycy.

Badania związane z praca tarczycy są przydatne u każdej osoby, która zgłasza się z celem zmiany masy ciała lub poprawy zdrowia.

Stan tarczycy będzie miał wpływ na efektywność każdej diety, niezależnie czy będzie ona związana ze spadkiem masy ciała lub z przyrostem

W chorobach tarczycy ważna jest tez informacja czy przebiegają one ze stanem zapalnym tego narządu, to również będzie decydowało o tym czy dieta będzie wykazywała cechy diety przeciwzapalnej.

  • Czy samo wyrównanie hormonów tarczycy wystarczy by osiągnąć dobry efekt w odchudzaniu?

Generalnie odchudzanie jest procesem dosyć skomplikowanym.

Samo wyrównanie poziomu hormonów tarczycy może mieć wpływ na proces odchudzania, ponieważ tarczyca odgrywa istotną rolę w regulacji tempa spalania kalorii przez nasz organizm, ale nie jest jedynym czynnikiem decydującym o skuteczności utraty kilogramów.

W przypadku niedoczynności tarczycy, wyrównanie poziomu hormonów tarczycy może przyspieszyć metabolizm i ułatwić utratę wag, jedna trzeba pamiętać, że to nie zastąpi zdrowej diety i aktywności fizycznej.

Obniżenie poziomu metabolizmu w przebiegu chorób tarczycy sięga do 30%, dlatego ważna jest odpowiednia podaż kalorii oraz rozkład makroskładników w diecie.  Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa dieta w niedoczynności, a jak w nadczynności tarczycy?

W przebiegu niedoczynności tarczycy w zakresie kaloryczności diety najczęściej pójdziemy w kierunku rozsądnego, ale jednak ujemnego bilansu energetycznego, co oznacza że powinniśmy jeść mniej niż wynosi nasze całkowite zapotrzebowanie energetyczne.

Warto jednak pamiętać, że przesada w tym zakresie i zastosowanie diety która będzie miała niższą kaloryczność niż nasze zapotrzebowanie podstawowe, czyli to potrzebne na procesy życiowe może pogorszyć stan tarczycy i pogłębić chorobę.

A w sytuacji nadczynności zazwyczaj będziemy potrzebować diety o zwiększonej kaloryczności, żeby zatrzymać spadek masy ciała, który może w nadczynności wystąpić.

Jeśli chodzi o składniki odżywcze to we wszystkich chorobach tarczycy potrzebujemy dobrej jakości białka ze źródeł zwierzęcych lub roślinnych, wartościowych tłuszczów, najchętniej roślinnych ponieważ są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli tych zdrowych i przeciwzapalnych.

Ważne są tez węglowodany, szczególnie ze źródeł w postaci pełnoziarnistych produktów zbożowych, oraz oczywiście sezonowe warzywa i owoce, które powinny zapełniać nawet połowę naszego talerza trzeba też pamiętać o tym, aby przez cały dzień nasz organizm nawadniać.

Dużo mówi się o niedoborach pierwiastków u chorych na tarczycę – jod , selen, witamina D. Czy one powinny być suplementowane?

Najbardziej jasna sytuacja będzie w zakresie witaminy D3 – zawsze przed decyzją o suplementacji zbadajmy jej poziom, bo ryzyko niedoboru w tym zakresie jest w naszej populacji stosunkowo wysokie i bardzo często protokół suplementacyjny w diecie Pacjenta z chorobą tarczycy będzie zawierał określenie dawki witaminy D3 w postaci suplementacji.

Trudniej określić sytuację w zakresie jodu i selenu, ponieważ oba pierwiastki oczywiście są bardzo ważne w pracy tarczycy, jednak trzeba brać pod uwagę fakt, że nadmiar tych składników mineralnych może pogorszyć sytuację, więc raczej w przypadku jodu i selenu ograniczymy się do źródeł z diety. W niedoczynności tarczycy możemy sięgać po źródła jodu, takie jak ryby i owoce morza, w nadczynności będziemy spożycie jodu ograniczać, a co do selenu warto pamiętać, że naturalnym suplementem mogą być na przykład orzechy brazylijskie.

Konsultacje dietetyczne:

W czym pomagam – Dietetyk mgr Joanna Weiner-Żukowska – dietetyk Gliwice, Katowice, online (dietetyk-weiner.pl)