Bilans Zdrowia TVP3 Katowice 13.06.2022
https://katowice.tvp.pl/60728917/bilans-zdrowia-13062022
Rozmowa z dietetyk mgr Joanną Weiner-Żukowską o diecie w ciąży w programie Bilans Zdrowia TVP3 Katowice 13.06.2022
Stan ciąży jest dużą rewolucją dla ciała kobiety. Wszystkie zmiany które z tego stanu wynikają są zmianami adaptacyjnymi, które mają umożliwić prawidłowy przebieg ciąży i jej zakończenie.
Zmiany w zakresie metabolizmu będą dotyczyły przede wszystkim zużywania energii i przeorganizowania gospodarki hormonalnej, a w związku z tym, że energię, składniki budulcowe i regulujące pracę organizmu czerpiemy z pożywienia, to jak najbardziej warto zadbać o dopasowanie odpowiedniego żywienia w czasie ciąży.
Zasady diety w ciąży najlepiej, aby były dopasowane do jej indywidualnej sytuacji i właśnie do etapu ciąży. Warto pamiętać o tym, że wszystko to, co zje mama wpływa na rozwój dziecka.
Zasady uniwersalne dla kobiet w okresie ciąży dotyczą na przykład tego, że w ciągu dnia zjadamy 3 główne pełnowartościowe posiłki, oraz przekąski, których ilość będzie zależała od zapotrzebowania kobiety, ale też tego, czy ma ona objawy związane z mdłościami, które często towarzyszą pierwszemu trymestrowi ciąży.
Wspomniane posiłki pełnowartościowe można opisać w taki sposób, że taki posiłek powinien zawierać produkty z pięciu źródeł składników odżywczych, to znaczy:
- źródło białka, tu mamy na myśli ryby, mięsa, produkty mleczne, jajka lub strączki
- źródło tłuszczu, na przykład oleje, masło czy orzechy
- źródło węglowodanów, czyli produkt zbożowy, np. kasze, ryż, makaron, pieczywo czy płatki zbożowe
- oraz rośliny – warzywa – świeże, kiszone lub po obróbce termicznej, składnikiem posiłku mogą również być owoce, najlepiej świeże i sezonowe
- oczywiście koniecznie trzeba też pamiętać o wodzie, która powinna być podstawowym płynem w trakcie ciąży i na pewno musimy pić jej więcej, niż przed ciążą.
Rekomendacje dotyczące przyrostu masy ciała uzależnione są od tego, jaką masę ciała mamy przed ciążą, są inne dla kobiet które miały niedowagę oraz inne dla kobiet z otyłością.
Widełki w związku z tym są szerokie, od 5 kg na cały okres ciąży dla Pacjentek z otyłością aż do 18kg dla Pacjentek z niedowagą przed ciążą.
Oczywiście masa ciała przed ciążą wpływa zarówno na zdrowie mamy, jak i na rozwój i zdrowie dziecka, dlatego najlepsza sytuacja to taka, w której w okresie przed ciążą doprowadzamy masę ciała do prawidłowej.
Zdecydowanie tak, chciałabym tutaj uczulić na to żeby kojarzyć niedożywienie nie tylko z tym, że jemy za mało, czy mamy niską masę ciała, ale też z tym, a może zwłaszcza o tym, że istnieje niedożywienie jakościowe, które występuje wtedy kiedy nasza dieta jest oparta na produktach wysokoptrzetworzonych, na słodyczach czy słonych przekąskach, taki rodzaj niedożywienia jest równie niebezpieczny dla rozwoju dziecka oraz będzie wpływał na stan zdrowia dziecka aż do jego dorosłości.
W okresie ciąży istotne są praktycznie wszystkie witaminy i minerały, a z dotychczasowych badan naukowych wiemy, że dla kobiet w populacji polskiej istotnych jest przede wszystkim 5 substancji: to
- kwas foliowy,
- witamina D3,
- jod,
- żelazo
- oraz DHA czyli kwas tłuszczowy z grupy omega 3.
Trzeba pamiętać o tym, że podstawowe źródło tych składników powinna stanowić zbilansowana dieta, ewentualną suplementację konsultujemy z lekarzem.
Tak, w trakcie ciąży trzeba całkowicie wyeliminować alkohol i papierosy, przez wzgląd na toksyczne działanie na rozwijające się dziecko, nie jemy również surowego mięsa, surowych ryb, surowych jaj, produktów z surowego mleka, nieumytych lub nadpsutych warzyw i owoców, ograniczamy ilość kawy, poza tym nie stosujemy diet eliminacyjnych bez wskazań, nie odchudzamy się tez w trakcie ciąży.
Konsultacje dla kobiet w trakcie ciąży:
http://dietetyk-weiner.pl/index.php/produkt/wizyta-pierwsza-dla-1-osoby/