Bilans Zdrowia w TVP3 Katowice – niebezpieczne diety

Bilans Zdrowia TVP3 Katowice 19.09.2022

https://katowice.tvp.pl/62838703/bilans-zdrowia-19092022

Rozmowa z dietetyk mgr Joanną Weiner-Żukowską o niebezpiecznych dietach w programie Bilans Zdrowia TVP3 Katowice 19.09.2022

Co to jest dobra dieta, a czym jest zła dieta?

Dobrą dietą można nazwać oczywiście sposób żywienia dostosowany do potrzeb naszego organizmu oraz celów, jakie stawiamy wobec naszego zdrowia czy sylwetki.

Co ciekawe, obecnie należy dodać, ze dobra dieta jest to dieta tak zwana „stosowana”, czyli taka, która potrafimy utrzymać w dłuższym czasie, ponieważ wiemy z badań naukowych, że duży odsetek osób odchudzających się ma problem z utrzymaniem uzyskanej masy ciała.

Wobec czego dietą złą nazwiemy taka dietę, która będzie dla nas zbyt restrykcyjna albo w zakresie ilościowym, czyli kalorycznym, albo jakościowym.

Jak zdefiniujemy szybkie odchudzanie i dlaczego specjaliści uważają je
za mniej skuteczne i niebezpieczne?

Prawidłowe tempo odchudzania można określać za pomocą procentowego spadku masy ciała, rekomendacje mówią o chudnięciu mniej więcej od pół do jednego procenta masy ciała tygodniowo.

Szybsza redukcja może wydawać się atrakcyjna, ale narzucenie zbyt szybkiego tempa może skutkować tym, że zaczniemy tracić masę mięśniową, zamiast tłuszczowej, a ponadto zbyt restrykcyjne ograniczenia, zwłaszcza długotrwałe będą stanowiły zagrożenie dla naszego zdrowia

Czym grozi stosowanie diet niskokalorycznych lub głodowych?

Przede wszystkim niedoborami ilościowymi oraz jakościowymi, doniesienia naukowe wskazują również na wyraźne ryzyko rozwoju efektu jojo, otóż okazuje się, że nawet 90% osób, które schudły stosując zbyt drastyczną dietę odzyskają połowę zgubionych kilogramów w przeciągu roku po odchudzaniu, a w ciągu 5 lat powrócą do pierwotnej masy.

Osobnym zagadnieniem są monodiety, Jaka jest Pani opinia o tym sposobie odchudzania?

Monodiety, czyli diety oparte albo na jednym składniku np. dieta jabłkowa, kapuściana, albo na grupie składników, np. dieta owocowo-warzywna, kojarzą mi się z ryzykiem niedoborów składników odżywczych, ale też z przesadną ilością zakazów, a niestety jeżeli wprowadzanie zmian w stylu życia opierają się wyłącznie na zakazach oraz nakazach to w konsekwencji możemy wpaść w poczucie straty, po czym może podświadomie wystąpić zniechęcenie, opór i finalnie zaniechanie zmian, zatem monodieta to zdecydowanie zły pomysł na sposób żywienia.

Czy oczyszczanie organizmu jest potrzebne dla naszego zdrowia i zgranej sylwetki?

Nasz organizm generalnie wie jak oczyszczać się z toksyn i zanieczyszczeń, duży problem polega natomiast na tym, że powszechne skojarzenia z detoksem to silne ograniczenia kaloryczne i głodówki, tymczasem najlepsze sposoby na oczyszczanie organizmu to zbilansowane jedzenie, regularna umiarkowana aktywność fizyczna, dobry sen i ograniczanie źródeł stresu.

Bardzo wiele osób odchudza się dziś z Internetem. Można tam znaleźć bardzo wiele przepisów na zagraną sylwetkę- czy możemy zrobić taki mini ranking najgroźniejszych diet?

W rankingu diet na obecny rok najsłabsze okazują się dieta dukana oparta na bardzo dużej ilości białka oraz ketogeniczna oparta na tłuszczu, na szczęście wiemy co stosować zamiast nich, otóż najlepsze diety to dieta śródziemnomorska oraz dieta dash bazujące na warzywach, owocach, olejach roślinnych i rybach, oraz fleksitarianizm, który polega na zmniejszeniu częstotliwości spożycia mięsa na korzyść białek roślinnych.

Jakie są konsekwencje złej diety?

Często myślimy o naszej woli, że jest ona słaba lub nie mamy jej wcale, jednak pomijamy fakt, że istnieje pojęcie wyczerpania woli, które mówi że długotrwałe odmawianie sobie określonych produktów w konsekwencji doprowadzi nad do nadmiernego ich jedzenia. Z resztą w związku z tym, ze organizm dąży do równowagi, należy pamiętać, że po okresie głodzenia, zbyt drastycznej redukcji kalorii w którymś momencie może nastąpić objadanie się i efekt jojo

Konsultacje dietetyczne:

http://dietetyk-weiner.pl/index.php/produkt/wizyta-pierwsza-dla-1-osoby/